Закрыть
Развернуть меню

Забезпечення адекватного знеболення в Україні: таблетований морфін та інші опіоїдні анальгетики [мовою оригіналу]

Забезпечення адекватного знеболення в Україні: таблетований морфін та інші опіоїдні анальгетики [мовою оригіналу] «Реєстрація таблетованого морфіну в Україні, сильнодіючого знеболювального засобу, що найчастіше застосовується для лікування хронічного болю у пацієнтів з раком,  це найважливіший крок для поліпшення якості надання допомоги пацієнтам наприкінці життя». Таке повідомлення Human Rights Watch з’явилося на початку лютого, коли стало відомо про підписання наказу МОЗ № 77. Відсутність саме цього лікарського засобу правозахисники визнавали головною перешкодою у забезпеченні адекватним знеболенням пацієнтів, які внаслідок хронічного або невиліковного захворювання страждають від постійного болю.

Володимир Тимошенко, голова Державної служби України з контролю за наркотиками, не раз наголошував на потребі розумного балансу між контролем за доступністю опіоїдних анальгетиків: «Гуманістична складова наркополітики передбачає турботу про хворого, зокрема, полегшення його страждань за допомогою знеболення. ДСКН підтримує необхідність впровадження у лікарську практику таблетованого морфіну. На нашу думку, це сприятиме вирішенню проблеми доступності знеболення в країні».

Проте вже зараз можна почути побоювання, що «появление нового отечественного препарата с обезболивающим действием может обернуться злом» (Лариса Канаровська, голова київської профспілки медиків, http://newsoboz.org/analitika/morfin-v-aptekah-oblegchenie-ili-narkotizatsiya--12022013105700 ).

До недавнього часу українським пацієнтам була доступна лише ін’єкційна форма препарату.
Утім таблетований морфін має ряд переваг, зокрема, дозволяє пацієнтові приймати його самостійно,
без втручання медиків, унеможливлює ризик розвитку післяін’єкційних ускладнень (нагноєнь, гематом) тощо. Ключовою подією у становленні паліативної медицини в нашій країні називає реєстрацію таблетованого морфіну Анатолій Редер, генеральний директор ТДВ «ІнтерХім», підприємства, яке вироблятиме препарат: «Производство опиоидных анальгетиков, к которым относится морфин, внутри своей страны позволяет удовлетворить потребности государства в жизненно необходимых препаратах для особо уязвимых категорий пациентов».

Наказом МОЗ №77 від 1 лютого 2013 р. в Україні зареєстровано таблетовану форму морфіну. Цей препарат є «золотим стандартом» ВОЗ для лікування болю, спричиненого хронічною або невиліковною хворобою.
На початку березня перша партія лікарського засобу буде передана до МОЗ для поширення серед медичних закладів.