- 2024 рік
- 2023 рік
- 2022 рік
- 2021 рік
- 2020 рік
- 2019 рік
- 2018 рік
- 2017 рік
- 2016 рік
- 2015 рік
- 2014 рік
- 2013 рік
- 2012 рік
У того, хто шанує минуле, є майбутнє: «ІнтерХім» відзначив 25-річчя
Один з провідних вітчизняних виробників ліків — компанія «ІнтерХім» цього року відзначає своє 25-річчя. Підприємство було засновано в 1992 р. на базі дослідно-експериментального виробництва Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського Національної академії наук України. За чверть століття підприємство подолало великий шлях, почавши з виробництва унікальних продуктів тонкого органічного синтезу, за яким послідувало виробництво оригінальних фармацевтичних субстанцій, розроблених вченими Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського, а також імпортозамінних субстанцій, які раніше не вироблялися в Україні. Сьогодні «ІнтерХім» — це фармацевтичне підприємство повного циклу, що здійснює скринінг і розробку активних хімічних сполук, виробництво фармацевтичних субстанцій, готових лікарських засобів, оптову та роздрібну реалізацію продукції в рамках одного підприємства. Проте «ІнтерХім» не збирається зупинятися на досягнутому. І якщо минулого року видання «Щотижневика АПТЕКА» стало свідком урочистого відкриття третьої виробничої черги компанії, то вже 11 грудня 2017 р. ми мали нагоду взяти участь у відкритті нової промислової дільниці з виробництва активних фармацевтичних інгредієнтів (АФІ), що стало завершальним етапом інвестиційної програми загальною вартістю близько 50 млн євро і ще однією сторінкою в історії становлення одного з найсучасніших і найпрогресивніших фармацевтичних підприємств України.
СИМБІОЗ НАУКИ І ПРАКТИКИ
У рамках урочистостей за участю високопоставлених гостей відбулася церемонія відкриття встановлених на будівлі заводу пам’ятних дошок видатним українським вченим Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського Олексію Богатському, Андрію Греню та Миколі Лук’яненку.
Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України створений у 1977 р. Засновником і першим директором інституту був академік АН УРСР Олексій Всеволодович Богатський. В інституті створені та розвиваються Одеські наукові школи в галузі органічної, аналітичної, біоорганічної та супрамолекулярної хімії. Видатні вчені-хіміки — О.В. Богатський, А.І. Грень, М.Г. Лук’яненко — здійснили неоціненний вклад у розвиток хімічної та фармакологічної наук, стали фундаторами наукової школи, вчителями та наставниками значної кількості молодих талановитих науковців, серед яких були засновники компанії «ІнтерХім» кандидати хімічних наук Анатолій Редер і Дмитро Позігун.
З нагоди відкриття пам’ятних дошок з урочистими промовами до присутніх звернулися заступник директора з наукової роботи Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського НАН України, доктор біолігічних наук, професор Ірина Романовська та директор Інституту органічної хімії НАН України, доктор хімічних наук, член-кореспондент НАН України Віталій Кальченко.
СТВОРЮЮЧИ МАЙБУТНЄ ВЖЕ СЬОГОДНІ
«Наше майбутнє тісно пов’язане з майбутнім нашої держави. Ми почали існувати разом із цією країною і разом з нею переживаємо всі потрясіння. Так склалося, що у найскладніші миті життя в Україні в «ІнтерХім» також трапляються складні моменти. Коли держава починає потроху розквітати, «ІнтерХім» також оживає», — прокоментував становлення фармацевтичного підприємства його генеральний директор Анатолій Редер, подякувавши всім тим, хто не залишив поза увагою урочистості з нагоди 25-річчя компанії.
Вітаючи розвиток вітчизняної фармацевтичної галузі, представники законодавчої гілки влади, члени Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва, Олег Мусій та Андрій Шипко особисто привітали керівництво і трудовий колектив компанії «ІнтерХім».
Україна може пишатися вітчизняною фармацевтичною промисловістю, яка представлена більше ніж 100 українськими виробниками. На цьому наголосила Тетяна Бахтеєва, окремо відзначивши історичний маршрут компанії «ІнтерХім», кожен рік якого знаменний новими досягненнями. «Високо цінується ваша продукція, беззаперечно, високої якості. Тут працює великий колектив професіоналів, які об’єднуються у велику родину «ІнтерХім», — підкреслила народний депутат, подякувавши керівництву підприємства, яке цінує працю трудового колективу і створює всі необхідні умови для комфортної роботи.
«Ви започаткували хороший приклад своїм посилом про те, що ми повинні бути разом заради справи… Ви одні з тих, хто динамічно розвивається, не дивлячись на всі негаразди, і даєте нам впевненість і приклад того, що в нашій домівці можна добре жити, мати робоче місце, бути впевненим у завтрашньому дні, любити країну і розвивати її», — наголосив Олег Мусій, запевнивши у підтримці бізнесу з боку народних депутатів.
«Тут не словом, а ділом втілюється майбутнє, тут не говорять європейськими лозунгами, а роблять Європу в Україні», — саме так охарактеризував діяльність компанії «ІнтерХім» Андрій Шипко. «Ви вірите у справу, у колектив і пам’ятаєте найголовніше — своїх учителів», — звернувся парламентар до А. Редера, вітаючи з визначною для компанії датою.
Від імені голови Одеської обласної державної адміністрації (ОДА) Максима Степанова привітала трудовий колектив підприємства «ІнтерХім» його заступник Світлана Шаталова.
«Завершується черговий робочий рік. Саме він переконливо доводить вміння працівників вашого підприємства показувати гарні результати. Впевнений, що забезпечення наших громадян якісними ліками українського виробництва за справедливими і доступними цінами — важлива складова соціальної політики держави. Завдяки вашим зусиллям споживчий ринок щоденно поповнюється високоякісними вітчизняними лікарськими засобами. Сподіваюся, що запуск нового лабораторно-виробничого комплексу стане справжнім надбанням національної фармацевтичної галузі. Я щиро бажаю вам міцного розвитку, процвітання, професійних здобутків, незгасної енергії та благополуччя», — йдеться у зверненні губернатора Одеської області.
Трудовий колектив ТДВ «ІнтерХім» нагороджено грамотою Одеської ОДА за вагомі трудові здобутки в розвитку національної фармацевтичної промисловості, розбудову сучасного впроваджувального комплексу академічної науки — виробничо-технологічного підприємства з виробництва високоякісних вітчизняних лікарських засобів та з нагоди 25-річчя заснування підприємства і завершення будівництва нового лабораторно-виробничого комплексу.
«Найбільша цінність будь-якого міста — це його люди. І Одеса завжди славилася видатними особистостями. І сьогодні дуже символічно, що ми відкрили дошку пошани видатним людям, які здійснили колосальний внесок у розвиток галузі», — наголосив заступник Одеського міського голови Павло Вугельман, відзначивши соціальну відповідальність компанії «ІнтерХім» і подякувавши за внесок у соціальну сферу Одещини.
Почесною грамотою Одеської міської ради нагороджено трудовий колектив підприємства за вагомий внесок у розвиток вітчизняної фармацевтичної галузі.
Компанія «ІнтерХім» є добросовісним великим платником податків, що не змогла не відзначити Вікторія Талпа, начальник Одеського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, вітаючи підприємство з визначною датою.
Асоціація «Виробники ліків України», членом якої є ТДВ «ІнтерХім», у складі її президента Петра Багрія та керівництва компаній — учасників асоціації Філі Жебровської, Миколи Гуменюка і Раджива Гупти також привітала колег з визначною датою, презентувавши картину «Місто» львівського майстра Бориса Буряка.
Уже традицією став випуск «Укрпоштою» «Власної марки» підприємства «ІнтерХім», яку вперше було створено у 2016 р. з нагоди введення в експлуатацію нового лабораторно-виробничого комплексу. Цього разу за участю поважних гостей відбулося колективне гасіння нової марки пам’ятним штемпелем з нагоди запуску останнього етапу інвестиційного проекту — нового комплексу з виробництва АФІ та ювілею компанії.
У цей день багато теплих слів лунало на адресу родоначальника починань, заслуженого працівника підприємства і натхненника — матері А. Редера Ірини Редер, яка виховала патріота, ентузіаста і професіонала своєї справи, вклавши в сина найкращі людські якості.
КРОК ЗА КРОКОМ: ЯК КОМПАНІЯ ДОСЯГЛА ЄВРОПЕЙСЬКОГО РІВНЯ
Про етапи будівництва комплексу, яке розпочалося у грудні 2011 р., сучасні технології та інновації, які застосовуються компанією «ІнтерХім» у виробництві субстанцій і готових лікарських засобів, розповів директор з виробництва компанії Ігор Стельмах: «Є різні підходи до синтезу хімічних речовин. Багато традиційних і сталих технологій застосовуються підприємством досі. На нову ділянку, яка займає 3 поверхи і оснащення якої почалося у 2016 р., встановлено 9 технологічних ліній, з яких 6 — з виробництва субстанцій (5 — середньотонажні, 1 — малотонажна, тобто для тих препаратів, які підприємство синтезує у невеликих обсягах), лінії сушки продуктів, подрібнення і мікронізації субстанцій, гомогенізації. Тут також працює R&D-підрозділ.
Новий комплекс оснащений найсучаснішим високовартісним обладнанням італійського, швейцарського, австрійського, німецького, словацького, угорського постачальників, яке дозволяє оптимізувати процес виробництва лікарських засобів і потребує мінімального людського втручання.
На новій ділянці встановлена вже звична для «ІнтерХім», але мало де застосовувана система пневмопошти, за допомогою якої здійснюється доставка проб до лабораторії, що значно прискорює процес та полегшує роботу працівників.
Достатньо уваги приділено оснащенню приміщень нового комплексу сучасною протипожежною системою, яка забезпечує високий рівень захисту і автоматизації. У кожному технологічному приміщенні є сучасні засоби захисту працівників. У найбільш небезпечних зонах застосовується газова система пожежогасіння. Інші приміщення комплексу оснащені спринклерною системою водяного пожежогасіння.
Рівень автоматизації та механізації виробництва, а також рівень впливу на навколишнє середовище відповідають європейським стандартам. З 2007 р. завод регулярно проходить сертифікацію на відповідність вимогам міжнародного стандарту GMP. Контроль якості на всіх етапах виробництва здійснюється в 3 акредитованих лабораторіях підприємства — аналітичній, лабораторії контролю якості, мікробіологічній лабораторії.
Нова промислова ділянка з виробництва субстанцій є завершальним етапом інвестиційної програми ТДВ «ІнтерХім», яка загалом стала результатом наполегливої багаторічної роботи. Це дозволило компанії європейського рівня об’єднати «під одним дахом» виробничі потужності, лабораторії контролю якості, науково-дослідні підрозділи, складські приміщення. Нова дільниця з виробництва активних фармацевтичних інгредієнтів дозволяє здійснювати випуск фармацевтичних субстанцій у повній відповідності з вимогами належної виробничої практики.
БУТИ ТВЕРДИМ У ПРАГНЕННІ ДО МЕТИ
25 років — багато це чи мало? За цей час компанія пройшла великий шлях, але не збирається зупинятися на досягнутому. Про подальші плани підприємства нам розповів генеральний директор компанії «ІнтерХім» Анатолій Редер.
— Анатолію Семеновичу, створені потужності нового комплексу, напевно, дозволяють виробляти АФІ не лише для власного виробництва, а й для постачання іншим фармацевтичним заводам?
— Дійсно, так. На сьогодні 85% обсягів субстанцій ми застосовуємо для власного виробництва, інші 15% — продаємо. У процесі, коли ми тільки починали, до нас звернулася достатньо велика американська компанія з пропозицією виробляти досить незначний обсяг продукції, яку насправді майже ніхто не міг виготовити, крім нас. Але щоб мати можливість поставляти її в США, необхідно здійснити реєстрацію в Управлінні з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (Food and Drug Administration — FDA), вартість якої є неспівставною з сумою договору з американською компанією.
— Наскільки запуск комплексу може вплинути на експортний потенціал «ІнтерХім»?
— Ми вивчаємо можливості експорту. Вийти на ринки США і Європи трохи простіше з субстанціями, ніж з готовими лікарськими засобами. Також у нашому портфелі є 2–3 генерики, які можуть бути представлені у тому числі на західних ринках.
Новий комплекс дозволить компанії освоїти випуск додаткових лікарських форм, запустити виробництво ряду імпортозамінних препаратів, розширити експорт продукції, у тому числі в країни ЄС.
— Чи пов’язаний двоетапний запуск ділянки з виробництва субстанцій з формуванням продуктового портфеля?
— Так, по-перше, він пов’язаний з логікою формування продуктового портфеля. При цьому ми змогли досягти достатньо великих виробничих потужностей, що дозволяє компанії вчетверо наростити обсяги виробництва лікарських засобів.
— Чи є запити від українських партнерів, виробників лікарських засобів?
— «ІнтерХім» здійснює промислове виробництво таких АФІ, як клофелін, прозерин, мебікар, клоназепам та ін., що виготовляються компанією не тільки для власного виробництва готових лікарських форм, але й реалізуються іншим фармвиробникам. Наша науково-дослідна технологічна лабораторія здійснює розробку способів отримання і впровадження у виробництво активних фармацевтичних субстанцій, які є затребуваними як в Україні, так і за її межами.
— Які подальші плани компанії «ІнтерХім»?
— Багаторічна робота з будівництва і запуску сучасного комплексу була складною. Інвестиції в новий комплекс з виробництва АФІ становлять близько 9 млн євро, хоча на початку проекту ми планували вкластися у 3,5 млн євро. Наразі закінчуються будівельні роботи на базі відпочинку для співробітників компанії в с. Грибівка Одеської обл. Також планується переїзд центрального офісу «ІнтерХім» у нове приміщення в центрі Одеси. Це ті 2 будівельні проекти, які будуть реалізовані найближчим часом.
— Останньою тенденцією на фармацевтичному ринку України є пошук виходу на зовнішні ринки.
— Ми також останні 2 роки досить активно займаємося цим питанням. З кожним днем це виявляється ще складніше. Наразі ми розробляємо нову молекулу, відносно якої здійснено вже 60% доклінічних досліджень. Ця молекула патентно чиста, абсолютно нова і надихає нас, оскільки демонструє вражаючі результати та має добрі перспективи у вирішенні проблем терапії болю. Але ми розуміємо, що процес надзвичайно складний. Проте впевнені, що маємо рухатися в напрямку Європи.
— Як оцінюєте успіхи компанії на вітчизняному фармацевтичному ринку?
— Цей рік був для нас складним, на фоні чого ми продовжували будівництво. І розповідати про те, що зростає ринок, якось не вкладається в наше бачення того, що відбувається. Ми дуже важко пережили початок року. Думаю, що скоріше за все свою роль у цьому відіграла макроекономіка. Середньостатистична родина, яка має сукупний місячний дохід 15–20 тис. грн., починаючи витрачати 2,5–3 тис. грн. на комунальні послуги, вимушена економити на лікуванні. Фармацевтичний ринок завжди дуже чутливий до цього.
— Чи є якась стратегія роботи «ІнтерХім» з аптечними мережами?
— Ми намагаємося працювати з усіма і знайти компроміс. Розмір аптечної мережі для нас не має вирішального значення. На жаль, компроміс іноді знаходиться в зоні якихось складних домовленостей.
— 2017 р. закінчується. Якими є Ваші очікування в наступному році?
— Ми — оптимісти, завжди чекаємо кращого. Сподіваємося, що фармацевтичний ринок буде рости, або принаймні стабілізується. Маємо надію, що нові регуляції не вкладатимуть ринок «на бік».
— Фарма надто соціально орієнтована і спостерігається недоінфляція у цьому секторі.
— Усі хочуть зниження цін на ліки. Чому при цьому ніхто не хоче згадувати про зростання цін на транспорт, електроенергію, комунальні послуги. Темпи зростання вартості ліків є значно нижчими порівняно з багатьма іншими галузями та в країні в цілому. По-друге, якщо хтось зацікавлений у реальному обґрунтованому зниженні цін на лікарські засоби, то вітчизняні виробники завжди готові до конструктивного діалогу. Але до цього питання потрібен серйозний підхід і вжиття певних стимулюючих заходів.
ЛІКИ З ДОБРИХ РУК
На сьогодні асортимент підприємства включає 8 фармацевтичних субстанцій і понад 130 товарних позицій готових лікарських засобів.
Головним досягненням у компанії вважають вихід на ринок 4 оригінальних лікарських засобів, створених на основі унікальних розробок українських вчених. Їх безпека і ефективність доведені в ході клінічних досліджень та багаторічної клінічної практики. Частка інноваційних препаратів Феназепам® ІС, Гідазепам® ІС, Аміксин® ІС, Левана® ІС в структурі реалізації «ІнтерХім» становить близько 50%.
«Винуватці» торжества підготували розкішний подарунок для працівників і гостей ТДВ «ІнтерХім», влаштувавши урочистий банкет в одеському концерт-холі «Сади Перемоги». Незабутні емоції у цей вечір подарували Національний Одеський філармонічний оркестр під керівництвом Хобарта Ерла, народна артистка України Тіна Кароль та інші виконавці української естради.
Редакція «Щотижневика АПТЕКА», у свою чергу, приєднується до численних привітань і бажає українському фармацевтичному виробнику нових звершень! Сподіваємося, що ми ще не раз станемо свідками нових досягнень і перемог компанії «ІнтерХім», яка щодня здійснює неоціненний внесок у розвиток вітчизняної фармацевтичної промисловості!
Стаття надана «Щотижневиком АПТЕКА»